Чудният свят на Ефреа
Премахване на неприятни миризми от дома - от кухнята, всекидневната, спалнята, банята и тоалетната
efrea

Лесни трикове за премахване на неприятни миризми от дома

В тази публикация ще разгледаме защо възникват неприятните миризми в дома, как бихме могли да ги неутрализираме и премахнем с подръчни средства.

Как възприемаме миризмите?
Обонянието е едно от 5-те сетива, чрез което получаваме информация от външния свят. С негова помощ можем да разберем още преди да сме поставили храната в устата си дали е прясна или е развалена, можем да съхраним живота си при засичане на отровни газове, влияе и при общуването ни с представителите на другия пол.

Усещането за мирис се състои от навлизане на ароматните молекули в носната кухина, свързването им със специфични рецептори. Двете ноздри на носа имат отделни входове в мозъка и в резултат на това, когато едната ноздра е запушена можем да усетим аромати с другата. Следва процесът на предаване на информацията посредством нерви към специален център в мозъка.

Има различни увреждания на обонянието:
  • анозмия - невъзможност за усещане на миризми
  • хиперозмия - ненормално обострено обоняние
  • хипосмия - намалена способност за мирис
  • пресбиосмия - естествен спад на обонянието в напреднала старческа възраст
  • дизосмия - изкривяване на обонянието
  • паросмия - изкривяване на възприятията за миризма
  • фантосмия - нереално усещане за миризми, “халюцинирана миризма”
  • хетеросмия - невъзможност за различаване на една миризма от друга
  • обонятелен референтен синдром - психологическо разстройство, което кара човек да си представя, че има прекалено силна и неприятна телесна миризма
  • осмофобия - отвращение или психологическа свръхчувствителност към миризми
Един от основните проблеми е, че когато постоянно живеем в една среда нашият мозък свиква с миризмите и не подава сигнали.


Как възприемаме миризмите?

Може да се каже, че всички ние миришем не само с носа си, но и с мозъка. Ето защо определянето на една миризма като приятна - неприятна, привлекателна - отблъскваща, сладка - прекалено сладникава е строго индивидуално и зависи от пол, възраст, хормонален баланс, религиозна принадлежност, етнос, възпитание и дори генетика. Когато помиришем нещо могат да се задействат и редица спомени, които да ни върнат в миналото.
И все пак има определени миризми, които въздействат по сходен начин на големи групи от хора и това се използва не само в козметичната индустрия, но и при разработването на битова химия. Освежителите за въздух в дома и колата могат да прикрият неприятните миризми, но не премахват първоизточника им. Освен това много хора могат да развият алергични реакции към тях. В тази публикация ще разгледаме именно как да отстраним основните причини за поява на неприятните ухания в различни части от жилището с помощта на евтини съставки, които се намират във всеки дом като оцет, сол, кафе, сода за хляб, кислородна вода и други.

Премахване на неприятни миризми от кухнята

Премахнете неприятните миризми в кухнята като почистите мивката, микровълновата фурна, хладилника, дъската за рязане, пералнята и пр.
Неизхвърленият боклук, който престоява часове наред в кошчето е отлична хранителна среда за различни бактерии. Миризмите на развалени хранителни продукти могат да се настанят трайно в кошчето за отпадъци. Затова е нужно да хигиенизирате редовно съда, в който събирате боклука.

Сифонът на мивката в кухнята е място, където могат да се задържат остатъци от хранителни продукти. Освен механичното отстраняване на малките частици, можете да използвате сода за хляб, по-големи количества препарат за миене на съдове, за да отстраните полепналите мазнини и дори да налеете препарати като Domestos.

Хладилникът в кухнята също може да е източник на неприятни миризми при всяко отваряне. Постарайте се да не оставяте непокрити съдове с храна. Изхвърлете всички стари храни. Избягвайте да държите храни като риба, лук, сирена и гниещи плодове и зеленчуци прекалено дълго, защото миризмата попива дълготрайно във вътрешната част на хладилника. Можете да абсорбирате различни миризми като поставите съд със сода бикарбонат или прясно смелено кафе. Почиствайте редовно етажерките като ги обтривате с разтвор от вода и ябълков оцет.

Съдомиялната в кухнята също може да е развъдник за бактерии и гъбички, особено ако я използвате като склад за мръсни съдове. Потърсете специализиран препарат или пуснете таблетка на възможно най-висока температура при празна съдомиялна с цел дезинфекция.

Микровълновата фурна в кухнята може да се използва както за стопляне и размразяване, така и за приготвяне на храна. Някои от микровълновите печки имат и опции за печене на грил. Много често във вътрешната част на фурната полепват микроскопични пръски от храна, които са източник на неприятни миризми. Можете да се опитате да премахнете най-твърдите и устойчиви капчици чисто механично чрез търкане с домакинска гъба. Освен това е добре да загреете до температура на кипене 1 л вода, в която сте поставили няколко резена лимон, която да кондензира и след това да забършете фурната отвътре с помощта на мека кърпа.

Дъските за рязане са истински развъдник на бактерии. По тях режете както ароматните лук и чесън, така и сурово пилешко месо, риба и морски дарове. В микроцепнатините на дървените дъски могат да се настанят опасни щамове бактерии като Салмонела и Листерия. Почиствайте старателно дъската след всяко рязане. Можете да използвате прясно разрязан на 2 половинки лимон, който е потопен в сол или памучен тампон с ябълков оцет.

Пералнята също може да се намира в кухнята и да е източник на неприятни миризми. В тази публикация сме обърнали специално внимание как да се справите с този проблем.

Премахване на неприятни миризми от банята, тоалетната и килера

Премахване на неприятните миризми от банята, тоалетна и килера.
Мивката и сифонът в банята може да миришат неприятно от изсъхнали остатъци сапун, микроскопични частички кожа и косми, които полепват в горната част на канализацията и създават благоприятна среда за развитие на микроорганизми. Най-добрият вариант е да не допускате попадането на коса в канализацията. В някои случаи можете да почистите механично космите, в други ситуации можете да използвате специализиран препарат за отпушване на канали. В най-тежкия случай ще се наложи да потърсите помощ от специализирани фирми.

Мокрите хавлиени кърпи също могат да допринесат за появата на тежка миризма на застояло и плесен.
Тоалетната чиния и свързаната с нея канализация също може да е източник на неприятни миризми, но за тях има различни видове почистващи и освежаващи препарати. Не забравяйте външните части на тоалетната, които са трудни за достъп. Казанчето също може да е източник на неприятни миризми заради развитие на плесени.


Кошчето в тоалетната трябва да се изхвърля редовно.

Килерът обикновено е място, където се складират всякакви предмети - стари обувки, зимни палта, буркани с туршия и компоти и какво ли още не. Плътното затваряне на това тясно пространство и липсата на свеж въздух води до появата на тежка миризма. За тази цел е нужно да оставяте вратата на килера отворена от време на време. Можете да използвате и обезвлажнител за въздух периодично, за да намалите риска от развитие на мухъл и плесени.

Премахване на неприятни миризми от спалнята и всекидневната

Премахване на неприятни миризми от спалня и всекидневна
Матракът на спалнята може да е идеална среда да развитие на бактерии, плесен и акари. Освен почистването с почистващи системи като Rainbow можете да изсипете няколко пакетчета сода за хляб върху самия матрак и след като престои няколко часа да го почистите.

Пухените възглавници също може да са източник на неприятни миризми, ако страдате от обилно нощно изпотяване. Освен това те могат да попият част от нощния крем за лице, както и друга козметика. В този случай няма да е достатъчно да изперете само калъфките, а ще се наложи да почистите и вътрешността на възглавниците.

Килимите и мокетите придават усещане за уют и топлина, но имат способността да абсорбират голяма част от неприятните миризми като тази на цигари. Редовното почистване с прахосмукачка може да помогне за премахване на фините частици, но по-ефикасно е да занесете килимите за изпиране на автомивка, например. Ако нямате възможност отново можете да поръсите сода за хляб по целия килим, а след това да я отстраните с помощта на прахосмукачка.

Постелките за домашни любимци също се нуждаят от редовно почистване и дезинфекция.

Завесите или вертикалните щори от плат може да задържат неприятните миризми, ако пушите в дома си.

Виж още публикации в блога

Абонирай се за нашия блог

E-mail адресът Ви няма да бъде споделен с никого!
С натискането на бутона Вие се съгласявате с нашата GDPR политика.
Click to order
Поръчка
Total: 
Моля посочете Ваш адрес или офис на Спиди.