Чудният свят на Ефреа
Трикове за премахване на неприятните миризми на мухъл от пералнята без скъпи препарати, а ябълков оцет, лимонтозу, таблетки аспирин, белина и др.
efrea

Трикове за почистване на пералня и премахване на неприятните миризми

Обикновено когато си помислим за пералня асоциацията ни е за дрехи, които ухаят свежо и приятно. Но има случаи, в които само с отваряне на този електромакински уред помещението се изпълва с неприятни миризми, а в някои случаи те попиват и в самото пране. В тази публикация ще потърсим причините за това, както и варианти да ги избегнем преди да са се появили или да ги отстраним.
Нека да погледнем устройството на пералната машина. Има недостъпни части, на които няма как да въздействаме ръчно, но има и такива, които можем да почистим по различни механични и химични методи.
Почистване на чекмеджето на пералня и справяне с неприятните миризми. Полезни съвети от efrea - български производител на дамски дрехи.
Чекмеджето, в което се поставя перилния препарат е една от частите на пералнята, до която имаме пряк достъп и може да е източник на неприятни миризми. Нарича се още и касета за препарати. Основната причина е, че това е пластмасов детайл с по-сложна форма, с 2 или повече разделения, в които може да се сложи омекотител и където се разчита водата да нахлуе с определена сила и да достави перилните препарати в барабана с прането. Понякога обаче в тази част от пералната машина се натрупват остатъци, които са добра хранителна среда за бактерии и мухъл.

Ако моделът на пералнята позволява изваждайте чекмеджето за перилни препарати редовно и го почиствайте с хладка вода с помощта на домакинска гъба или четка за зъби. Не забравяйте да почистите и празното пространство, в което влиза чекмеджето. Забършете със суха кърпа или домакинска ролка, за да избегнете влагата, която е благоприятна среда за развитие на мухъл.
Почистване на барабана и уплътнението на пералнята. Вижте още трикове от Efrea.com - онлайн магазин за дамски дрехи
Барабанът е друга част от пералнята, до която има пряк и лесен достъп. По него може да се натрупат остатъци от препарат за пране, омекотител, косми, фини власинки, котлен камък от по-твърда вода, неизплакната пяна. Можем да го почистваме както механично с търкане, така и с различни специализирани препарати и биоактивни вещества, които са безвредни и ги има във всяко домакинство, които ще обсъдим по-късно.

Гуменото уплътнение, което се намира непосредствено между барабана и предния люк, също често е източник на неприятни миризми. Основната причина е, че именно там се събират големи количества мухъл, които са забележими и с просто око. Там можете да намерите и копчета, стотинки и дори свит чорап. Почистването отново може да бъде механично, защото мястото е лесно достъпно, така и с помощта на различни биоактивни вещества.

Предният люк (врата) на пералнята се състои от прозрачна част (стъкло) и непрозрачна. Той може също да се раздели на предна част и задна, която е в пряк досег с прането, водата и перилните препарати. Съответно методите на почистване ще бъдат различни.
Почистването на филтъра на пералнята също може да помогне за отстраняването на неприятните миризми. Вижте указанията на производителя.
Филтърът обикновено е защитен с капак и се намира в долната предна част на пералната машина. Основната задача на този филтър е да не позволява навлизане на по-големи и неразтворими предмети в канализацията. Можете да използвате книжката от производителя, за да намерите схема как да го отворите. Именно там може да откриете стотинки, копчета, закачалки на ципове, брошки, ластици и дори онзи мистериозно изчезнал чорап. Съответно всичко това може да е благоприятна среда за развитие на мухъл и неприятни миризми.

Разбира се пералнята е сложен електродомакински уред, който не бива да разглобявате сами вкъщи, за да почиствате. Има няколко метода, с които можете да избегнете появата на неприятни миризми.

На първо място не използвайте пералнята като склад за мръсни дрехи. Потните чорапи, които сте носили цял ден с маратонки могат да “ароматизират” не само останалите дрехи, но и да се наслоят като устойчива миризма върху гуменото уплътнение до предния капак. В пералнята могат да се смесят и ароматите на дамски и мъжки деодоранти и парфюми, които също имат органична част, която благоприятства развитието на бактерии.

Отложеният старт на пералнята може да е както предимство за съвременното домакинство, но престояването в продължение на много часове на плътно долепена една до друга дрехи и бельо също е предпоставка за появата на трайни неприятни миризми. Освен това след като пералнята приключи с прането, то може да стои отново в полумокро състояние повече време от необходимото.

Не поставяйте в пералнята прекалено замърсени дрехи. Опитайте се доколкото е възможно предварително да изчистите големите количества кал, косми, козина, кръв, остатъци от храни и напитки. Проверете всички джобове на дрехи за пари, носни кърпички и салфетки, дамски превръзки и тампони. Едно от най-неприятните неща е в пералнята да попадне памперс.


Температурата на водата, с която перете също може да е проблем. Обикновено се прави реклама на перални машини, които имат програми за пране с температура 20, 30, 40 градуса. При перилните препарати също има такива, които се твърди, че премахват замърсявания и при студена вода. В крайна сметка дрехите плуват в един доста добър хранителен бульон от вода, перилни препарати и бактерии, които могат да останат и да се размножат в трудно достъпните части на пералнята. По тази причина един от най-добрите начини за профилактика на неприятните миризми е да пускате поне веднъж месечно пералнята на програми за пране на 60 или 90 градуса, без пране.

След приключване на програмата за пране извадете дрехите възможно най-скоро. Освен това в барабана на пералнята, гумените уплътнения и предния люк все още има остатъчна влага. Ето защо за да избегнете мухъл е добре да осигурите достъп на свеж въздух и естествено изсъхване. Разбира се оптималният вариант е забърсването със суха кърпа на барабана и гуменото уплътнение. Подсушаването на чекмеджето за перилни препарати също е добър вариант за профилактика появата на неприятни миризми.


Премахване на неприятни миризми от пералнята с подръчни средства.

Премахване на неприятни миризми от пералнята с лимонена киселина, ябълков оцет, сода бикарбонат и препарат за съдове.
Голяма част от неприятните миризми се дължат на гъбички и на мухъл. Можете да използвате кърпа или домакинска гъба, напоени с бял ябълков оцет, за да натъркате лесно достъпните места като чекмеджето за перилни препарати, пространството, в което то влиза, барабана на пералнята, стъклото на предния люк. Ако това не е достатъчно можете да изсипете около 250 мл бял оцет директно в барабана и да пуснете пералнята без пране на 60 градуса. Този разтвор би следвало да убие патогените микроорганизми и в трудно достъпните маркучи.

Сода бикарбонат се използва не само в кулинарията, но и в различни трикове за почистване. Можете да направите гъста каша от равни количества вода и сода за хляб (например 4 лъжици сода и 4 лъжици вода) и да ги поставите в отделението за перилни препарати. Подходяща е за премахване на по-мазни натрупвания. В комбинация с 2 чаши ябълков оцет, изсипани в барабана резултатите ще са още по-добри. Отново пуснете програма за 90 градуса без дрехи.
С подобна гъста каша от сода бикарбонат може да натъркате и гуменото уплътнение до предния люк.

Препаратът за съдове също може да се окаже от полза. Използвайте го, за да почистите чекмеджето за перилни препарати с помощта на домакинска гъба, кърпа или четка за зъби. Можете да се опитате да отстраните и наслагванията в гънките на гуменото уплътнение, както и вътрешната страна на люка.

Лимонтозу или лимонена киселина също може да се намери в почти всяка къща, използва се с готварска цел, струва стотинки и е още едно от средствата, които ще се харесат на хората, които искат да избегнат тежката битова химия. Ако живеете в район с по-твърда вода, опитайте почистване на варовик, ръжда, остатъци от перилни препарати именно с лимонтозу или с таблетки витамин С (аскорбинова киселина). Можете да загреете вода до точката на кипене за няколко минутки дори в микровълновата фурна, да добавите около 100 грама лимонена киселина (няколко пакетчета) и след това изсипете сместа в отделението за прах или директно в барабана. В този случай резултатите може да Ви поразят с блясъка си.

Тежка артилерия с битова химия

В миналото се е държало изключително на избелването на дрехите с белина. Днес предпочитаме да използваме програми за пране със студена вода, които да предотвратяват изпускането на пигменти. Освен това има и цветоулавящи кърпички. Но все пак белината може да бъде използвана в пералнята. Важно е да уточним, че има 2 вида белина - хлорна и кислородна. Последната е много по-щадяща и безопасна. В случаите, когато не използваме белината за пране на дрехи, а само за почистване на труднодостъпните части няма защо толкова много да се притесняваме. Тук основното важно правило е безопасността. На ръцете трябва да има ръкавици, нужно е да се осигури достатъчно добро проветряване на помещението, в което се намира пералнята.


Можете да използвате препарати с белина като Доместос за почистване на чекмеджето за перилни препарати, барабана, гуменото уплътнение и вътрешната част от предния люк.
За дезинфекция на труднодостъпните части от пералнята изсипете 2 мерителни чаши в отделението за прах и да пуснете на по-висока температура.

Абонирай се за нашия блог

E-mail адресът Ви няма да бъде споделен с никого!
С натискането на бутона Вие се съгласявате с нашата GDPR политика.