Естественият велур е създаден от меката долна страна на животинска кожа и съдържа ситна зърниста структура. Може лесно да се оцветява, но също така и да поема мръсотии от околната среда. Днес има тъкани, които наподобяват характеристиките на натуралния велур, но са изградени изцяло от синтетични влакна. Затова е важно да прочетете инструкциите за грижа на етикета.
Някои от петната могат да бъдат премахнати и в домашни условия, докато за други е нужно да прибегнете до услугите на химическо чистене.
Мазните петна трябва да се третират възможно най-скоро. Поръсете ги с бебешка пудра или царевично нишесте, което да абсорбира маслото. Изчакайте около 1 час и след това отстранете с мека четка. Повтаряйте отново и отново, докато пудрата спре да абсорбира мазнина.
Можете да използвате и специална четка за велур, която от едната страна е с тел за суха кал и замърсявания, а от другата е за заглаждане. Бъдете внимателни и четкайте по посока на зърната. Ако разлеете течност върху дреха от велур, трябва да я попиете с няколко хартиени кърпи без да натискате.
Водата също може да доведе до поява на петна по якето от велур. За да запазите тази естествена материя може да използвате специализирани защитни лакове.
Единственият напълно безопасен вариант е химическото чистене. Прането в пералня и изобщо пълното намокряне на дрехата води до загуба на естествените масла от кожата и необратимо свиване и деформиране. Разбира се, ако якето е силно замърсено и стои въпроса да го изперете или изхвърлите, може да рискувате. Но за скъпи и ценни дрехи е най-добре да го дадете на специалист.
Ако все пак решите да изперете велуреното яке в пералнята, обърнете го наобратно и изсушете на проветриво място, но без пряка слънчева светлина.
Ако се наложи да гладите, нека да е от опаковата страна на възможно най-ниска температура.
Имайте предвид, че велурът е порест материал, който поема вода. Но при изсъхването може да се образуват разнотония и петна. Цялостното намокряне на якето може да отмие естествено съдържащите се масла и да промени външния вид на материята. Можете да защитите връхните дрехи от велур като ги напръскате със специализиран спрей на всеки 4-6 седмици.