Ползите от водата с лимон и рецепти за вкусна домашна лимонада
За ползите от приема на лимони има множество информация, но киселият им вкус определено не е за всеки. Има 2 основни начина, в които можете да приемате прясно изцеден лимонов сок, независимо от възрастта и вкусовите предпочитания.
Лимоновата вода както подсказва името е вода, която съдържа лимони, или по-точно лимонов сок. Пропорцията между обикновената вода и лимоновия сок варира според предпочитанията на всеки човек. Много от хората са възприели като сутрешен навик да започнат деня си именно с чаша лимонова вода, защото смятат, че това ги ободрява и тонизира. Едни от най-големите предимства на тази вода са, че не съдържа мазнини, захари и въглехидрати, а калориите са почти нулеви. Ако заместим сока на лимона с този на половин портокал ще получим 2 пъти повече калории, 3 пъти повече захар и горе долу същото количество витамин С. Затова именно водата с лимон е полезна за хората, които пазят диета и броят всяка калория.
Друг вариант е да поставите в чаша с вода (или кана) резени с лимони, които са заедно с кората. Основното притеснение идва от факта, че корите може да са обработвани с различни вещества за увеличаване на трайността и подобряване на цвета, които също да се разтворят. Освен това във водата може да се отделят семките на лимоните, а самия сок да остане здраво опакован в малките полупрозрачни ципи.
Доказаните ползи за здравето от приема на лимонова вода са няколко, но същевременно има и неверни твърдения и митове, за които също ще споменем.
Доказани ползи при редовен прием на лимонената вода:
Полза 1: Прием на антиоксиданти и флавоноиди. Лимоните съдържат големи количества от водноразтворимия витамин С, който помага за синтеза на колаген - един от основните протеини, изграждащи органи и тъкани в човешкото тяло. С помощта на витамин С раните зарастват по-бързо, а кожата е с повишена еластичност и по-малко бръчки. Витамин С е важен и за усвояването на желязото и предотвратяване на желязодефицитната анемия. Флавоноидите имат силно антиоксидантно и противовъзпалително действие и предотвратяват появата на различни хронични заболявания като диабет, артрит, различни автоимунни заболявания и пр.
Полза 2: Превенция на образуването на камъни в бъбреците. По принцип приема на повече вода предотвратява натрупването на песъчинки и камъни. Приемът на вода с лимонов сок е още по-ефективно, защото съдържа цитрат, който не позволява на минералите с калциев оксат да кристализират.
Полза 3: Хидратация на организма и облекчение на запека. Приема на повече вода подпомага храносмилателните процеси и способства за редовното изхождане.
Често срещани митове за лимонената вода:
Мит 1: Лимонената вода подпомага отслабването Вярно е, че лимоните съдържат известни количества от фибрите пектин, но самата лимонова вода съдържа разреден лимонов сок, в който количествата пектин клонят към 0. Няма доказателства, че конкретно лимоновата вода е по-полезна за отслабване от обикновената. Но ако така овкусената вода е по-вкусна и приемате повече, засищате се - няма проблем.
Мит 2: Приемът на лимонова вода помага за понижаване на киселинността на тялото Засега медицинските проучвания не доказват на 100%, че приема на по-алкални храни може да повлияе на киселинността на кръвта. Освен това лимоновия сок е в пренебрежимо малки количества спрямо целия обем на телесни течности.
Мит 3: Лимоновата вода има мощни противоракови свойства. Теорията отново се позовава на диетата с алкални храни, но отново да повторим, че приема на 1 чаша, в която има разреден лимонов сок няма как да послужи за мощна профилактика.
Мит 4: Лимоновата вода е силен диуретик Сама по себе си водата е диуретик и насърчава отделянето на урина. Лимоните съдържат калий, но този микроелемент се среща и в други плодове, зеленчуци и млечни продукти.
Водата с лимон може да увреди емайла на зъбите, ако я приемате много често. Ето защо за всекидневна консумация е по-добре да използвате сламка, както и изплакване на устата.
Температурата на водата няма особено голямо значение и можете да я приемате както топла, така и изстудена според личните си предпочитания.
Въпреки наличието на витамини и микроелементи, ако човек спазва разнообразно хранене с много пресни плодове и зеленчуци, приема на лимонова вода едва ли ще предостави значителни ползи за здравето, но това е една освежаваща и здравословна алтернатива на бутилираните напитки с изкуствени съставки.
А що се отнася до още по-приятен вкус, можем да включим още съставки.
Как да си направим вкусна домашна лимонада?
Както уточнихме лимоните са суперхрана, която съдържа големи количества витамин C, малки количества витамин B1, B2 и B6, витамин А и различни флавоноиди. Ако добавим като подсладител мед ще получим още предимства пред консумирането на обикновена лимонена вода. Заменете обикновените лимони с лайм или използвайте сок и от двата вида цитруси.
Основната разлика между водата с лимон и лимонадата е наличието на подсладител. Традиционната рецепта включва обикновена бяла рафинирана захар. Ако желаете може да я замените с кафява захар, пчелен мед, чист кленов сироп, кокосова захар и подсладители като стевия.
Рецептата за лимонада включва: 6 чаши вода (изворна, минерална, трапезна и др.) 1 - 1.5 чаши лимонов сок (от 5-6 средно големи лимона) 1/4 чаша подсладител (мед, бяла кристална захар, кленов сироп и др.) Разбира се пропорциите варират според личните предпочитания.
Важно условие за вкусна лимонада е подсладителя да бъде добре разтворен във водата. За целта често се прибягва до загряване на водата в малка тенджера на котлон, докато се получи разтваряне на всички кристалчета. Разбира се, ако използвате мед не бива да позволявате водата да заври, за да не се разрушат много от ценните съставки. Веднъж след като получите подсладена вода, я оставете да се охлади до стайна температура и тогава добавете прясно изстискания лимонов сок. Можете да прецедите лимоновия сок през фино сито, за да няма никаква пулпа.
Не забравяйте да оставите лимонадата в хладилника. Тя има нужда от известно време, докато всички съставки се смесят в напитката с любим цитрусов вкус. Най-вероятно, ако използвате бяла кристална захар цветът ще е бледожълт. Често наситено жълтия цвят се получава при блендиране на цели лимони заедно с външната част на кората. Покрийте съда, в който се намира, за да не абсорбира миризми от други видове храна в хладилника.
Кубчетата лед обикновено се добавят след като лимонадата вече е налята в чашите, за да придадат свежест. Ако добавите много кубчета лед в каната в хладилника те ще се стопят, а резултатът ще е по-разредена напитка.
Трайността на домашната лимонада при съхранение в хладилник е около 7-8 дни като вкусът става все по-интензивен, защото по-тежкия лимонов сок се утаява на дъното. Можете да поднесете домашната лимонада и с резени лимон или лайм, листа от мента, кристалчета захар на ръба на чашата и пр.
Други варианти на лимонада
Можете да добавите различни плодове към така приготвената лимонада, за да постигнете по-интригуващ вкус.
Ягоди - смелете в блендер и прекарайте през цедка или марля за получаване на сок.
Малини - пресните малини поставете в блендер и след това внимателно прецедете получения сок.
Боровинки - поставете ги в тиган и загрейте на средна температура, докато омекнат и започнат да пускат сока си. Прецедете и добавете към лимонадата
Праскови - нарежете ги на малки кубчета и поставете в тиган. Разбърквайте ги отвреме на време, докато започнат да пускат соковете си и станат по-меки. Прецедете през сито като леко натискате, за да получите повече сок. Добавете около 1/4 сок от праскови към всяка чаша, а след това допълнете с приготвената преди лимонада.
Ако само пасирате плодовете ще получите по-гъста напитка тип смути, а в случая с лимонадата става дума за бистра напитка, която съдържа само чист полупрозрачен сок без следи от фибри и пулпа.
Вариантите как ще овкусите лимонадата са много, но най-доминиращ следва да е именно вкуса на лимоновия сок.