Навярно помните, че Ефреа е дългогодишен партньор на предаването за култура на ТВ1 „Анфас” с автор и водещ Олга Бузина. А то през изминалата 2019 година започна своя десети юбилеен телевизионен сезон и бе отличено от Съюза на българските музикални и танцови дейци с престижната награда „Златна лира” за приноса си към българската култура.
Красивата „Лира” и грамота бяха връчени на водещата в студиото на „Анфас” от председателя на Съюза - г-н Почекански.
Облечена винаги елегантно от феята Ефреа, Олга посрещна в телевизионното студио много звездни гости. Оперните ни таланти винаги са блестели по световните сцени, а днес продължители на традициите на българската оперна слава по света са сопраното Красимира Стоянова, която е обявена за „камерзенгерин” на Виенската Щатсопера, прочутото мецосопрано Веселина Кацарова, най-добрият Калаф, според маестро Рикардо Мути - баритонът с кадифен глас Кирил Манолов.
В оперния жанр у нас има и много млади, но доказали таланта си артисти, които също бяха под прожекторите и в „Анфас”. Атанас Младенов - баритон и Михаил Михайлов- тенор, например, са двамата най-изявени и награждавани от престижни конкурси сред младите оперни изпълнители.
Освен внимание към оперната сцена и нейните водещи артисти, предаването, разбира се, обръща поглед и към всички други музикални жанрове и стилове. Младата и много талатлива джаз певица Весела Морова беше първата, която се престраши за интервю в студиото по време на първото затваряне и карантина през пролетта на 2020.
Много известен и обичан български и световен музикант – пианистът Людмил Ангелов, също дойде за среща „Анфас” по време на първите тревоги заради пандемията. Да вдъхва кураж, вяра и позитивизъм – това е и част от мисията на изкуството и неговите творци.
Друг много талантлив млад човек и артист е пианистът, който спечели за славата на българската клавирна школа за първи път след 40 години най-трудния конкурс „Бузони” в Италия – Емануил Иванов. Убедени сме, че името му тепърва ще блести по световните музикални афиши, тъй като Емануил освен виртуозен пианист е и изключително посветен и отдаден на музиката и пътя си напред.
Емануил е ученик, всъщност, на професор Атанас Куртев – бележит български пианист, изследовател - музиколог и клавирен педагог.
Маестро Куртев тази година отпразнува своя 75 годишен юбилей, 50 от които – на сцена. И до днес той не спира своята изключително активна концертна дейност, като за близо пет десетилетия е изнася над 900 концерта и рецитали в над 20 европейски държави, Африка, Близкия и Далечния изток.
Макар и много млада и все още студентка в Ню Йорк, Лора Ал Ахмад вече е търсен и ценен от по-възрастните си колеги композитор.
Тя също беше гост на „Анфас” по време на пребиваването си в родината през лятото, като успя да организира в столична галерия и камерен концерт с благотворителна кауза. Изпълнението беше премиерно най-новото й, написано през карантината произведение за пиано и тромпет.
В спектъра на съвременната ни култура присъстват и личности като медийният експерт, културолог и естет доц. Георги Лозанов. Срещата на Олга с него също се състоя по време на пролетния локдаун. Темата беше поведението на медиите ни по време на кризата с пандемията, оцеляването на изкуството и неговите създатели в тези трудни обстоятелства, бъдещето на либералния модел и принципите на отвореното общество след нея.
Личност, която също не се нуждае от представяне е Нешка Робева. За „Анфас” беше чест, че тя прие поканата за участие и даже така й хареса в уюта на студиото и разговора й с водещата, че дълго след това не й се тръгваше. Олга я покани да минава винаги, когато има желание и време, тъй като тренировъчната зала на малките гимнастички, където тя почти живее всекидневно е съвсем наблизо до ТВ1 – на стадион Герена.
А снимките, запечатали срещите на водещата със световните музиканти, които гостуваха пред българска публика преди пандемията, също са издържани в стила и марката на „Ефреа”.
Звездата на Метрополитън опера, най-привлекателният баритон в света, който омая и столичната публика – Томас Хемпсън.
Още с обявяването на юбилейния сезон на Софийската филхармония през 2019 година едно от най-чаканите събития беше гостуването у нас на Анджела Георгиу – певица, аплодирана на най-големите оперни сцени по света.
А тук Олга е с радиоводещата на „Алегро Виваче” по БНР Ирена Гъделева по време на антракт в зала „България”. Третото промъкнало се в кадъра лице пък е небезизвестният композитор Владимир Джамбазов.
И сега - малко за диригентите в клуба на „Анфас”. Неотдавна по повод 60 годишния юбилей на Детския хор на БНР, прочул се през десетилетията по света като хора на „българските славеи”, гост в студиото беше неговата всеотдайна диригентка, посветила на Радиодецата 40 години от своя живот - Венеция Караманова.
Друг много интересен диригент, който гради кариера вече и в Лондон като оркестратор на Лондонския музикално-театрален оркестър – Любо Денев – младши. Любо е най-младият главен диригент на прочутата Филхармония „Пионер”, композитор е на оригинални творби, както и на филмова музика. Вижте ВИДЕО.
И обратния случай – диригент – руснак, пристигнал у нас, за да работи с огромно желание с един от най-добрите ни оркестри – Симфоничния оркестър на БНР. Той се казва Марк Кадин и може би е първият руснак, който успява да научи така добре български само за две години.
Новият главен диригент на Държавна опера – Русе е най-младият диригент в България. Димитър Косев е дете от известна музикантска фамилия, завършва Музикалното училище в родния си град – Русе, а след това и Виенската консерватория. За избора му да се завърне и да работи в тук, в родината си, за пресечните точки между класиката и рока, за обогатяването на репертоара на Русенската опера – може да чуете разговора на Митко Косев с Олга Бузина „Анфас” в интернет сайта на TV1.
От пъстроцветния гардероб на „Ефреа” в студиото на предаването бяха представени пред телевизионната аудитория и много други стилни тоалети.
Олга в студиото на „Анфас” със световно признатата джаз акордеонистка Вероника Тодорова, живееща от години в Германия и спечелила всички титли и конкурси, включително и Световния шампионат по акордеон.
Ефектната холивудска певица и актриса Мария-Елена Инфантино беше една от перлите в телевизионния сезон на „Анфас”през 2020 година. „Мимето”, както я нарича многобройната й българска рода, е дъщеря на оперната легенда Луиджи Инфантино, от когото се учил и Лучано Павароти.
Мюзикъл звездата Весела Делчева, която блести в най-гледаните постановки през последните години на сцената на Националния Музикален театър и Софийската опера и балет– „Фантомът на операта „, „Мамма миа”, „Клетниците”, „Шрек” и много други, също неотдавна озари с присъствието си студиото на „Анфас”.
Цигуларят Мичо Димитров, дългогодишен концертмайстор на Радио-симфоничния оркестър в Хилверсум, Холандия, сега – на Пловдивския симфоничен оркестър.
Последният гост за 2020 година в студиото на предаването беше новоизбраният и най-млад ректор на Националната музикална академия "П.Владигеров" - професор Сава Димитров. Той разказа за предизвикателствата пред музикалното образование във времето на дигиталните и онлайн форми, наложени от необикновените обстоятелства тази година, за своя знаменит дядо - проф. Сава Димитров - старши, който е основоположникът на българската кларинетна школа, която са заимствали много страни по света. Също и за първото издание на Международния кларинетен конкурс на името на бележития му дядо, който се провежда в края на декември при огромен интерес от страна на участниците и зрителите онлайн.
И в духа на Рождественските празници - няколко кадъра от различни Коледни предавания, обединени освен от празничното настроение и от елегантният стайлинг на Ефреа.