Това е текстил с кръстосани хоризонтални и вертикални ленти под прав ъгъл тип каре с интересна история. В миналото се е произвеждал задължително от висококачествена вълна, като нишките предварително се боядисвали, а след това тъчали ръчно следвайки сложна схема. През XVII-XVIII в. този кариран текстил бил на особена почит в Шотландия, където било повод за гордост за големите благороднически родове да имат свой десен на тартан в строго определени цветове. С течение на времето известната шарка се разпространила далеч извън Шотландия. Интересен факт е, че в миналото тартанът бил свързан преди всичко с мъжкото облекло. Вероятно веднага ще се сетите за карираните поли на шотландските мъже. Постепенно модерната шарка навлязла и в дамската мода, представена по време на ревютата на Висша мода в Париж. Карето дотолкова се харесало, че започнало да присъства все по-често в училищните униформи в Северна ;Америка и Нова Зеландия. Придобило популярност също и в Япония, Хонг Конг, както и Русия.
През 80-те и 90-те години на XX в. дрехите с тартан са на особена почит сред любителите на пънк музиката и алтернативния рок. Карираните ризи с тартан са неотменна част от облеклото на младежите, слушащи гръндж и през 2000-те години.
Интересно е развитието на различни цветови схеми. В миналото багрилата са били изцяло натурални и с течение на времето се отмивали от вълната. С навлизането на новите синтетични и многократно по-устойчиви пигменти, можем да се насладим на разнообразни многоцветни карета.
И докато в миналото е съществувала забрана за носене на определен вид тартан от хора, които не принадлежат на достолепен род в Шотландия, в последните десетилетия няма такива ограничения. Днес за тартан не се приема само вълнения текстил в многоцветно каре, но и самата шарка, отпечатана върху хартия, пластмаса, различни опаковки и дори тапети.
Можем да видим тартан в различни цветове комбинации в колекциите на модните дизайнери за есен 2023 и зима 2024.